Sürdürülebilirlik

Elyafta Sürdürülebilirlik;

Geri dönüşüm, hem doğal kaynakların elde edilme zorluğu ve kısıtlı olması hem de maddi kayıplar nedeniyle aslında her zaman bir zorunluluk oluşturmuştur. Hızla büyüyen dünyada kaynakların hızla azalmasının yanında geri dönüştürülemeyen her materyalin oluşturduğu kirlilik giderek artmaktadır.

Kaynak-çevre kirliliği dengesinin bozulmasıyla her kuruluştan öte, her bireyin bile sürdürülebilir çevre bilinciyle hareket etmesi gerekliliği oluşmuştur.

Bu gereklilikten yola çıkarak Altınsu Tekstil yeniden değerlendirmeyi , geri dönüştürmeyi ,atıklarını her alanda azaltmayı ilke edinmiştir.

Sürdürülebilir hammadde kaynağının hedeflendiği polyester geri dönüşüm hattımızda 11.472.300 kg PET chips yıllık üretim kapasitesi bulunmakla beraber 13-15 ton /gün aktif üretimimiz bulunmaktadır. Proseslerimizden çıkan yaklaşık 3,5 ton/gün deşenin yanında lisanslı atık toplama firmalarından alınan tekstil deşelerinin de yeniden 1.kalite üretimini sağlamaktayız.

 • Böylece ortalama %15 olan deşe oranımızı-%0,5 seviyesine düşürüyoruz.
 • Daha önce dolgu malzemesi gibi yerlerde kullanılan tehlikesiz tekstil atıklarının katma değerini arttırıyoruz.
 • Deşelerin hurda firmalarına transferi için tükettikleri yakıtın sarfiyatını önlüyoruz.
 • Geri dönüşüm hattımızın her aşaması uluslararası kabul görmüş geri kazanılan ürünlerin standardı kapsamında (GRS) denetlenmiş ve belgelenmiştir.

Yardımcı malzemelerin yeniden kazanımı:

Proseslerimizde kullandığımız plastik bobinleri yeniden kazanıyoruz.

 • Plastik enjeksiyon hattımızda günlük 13000 adet tek kullanımlık bobin üretimi yapılmaktadır.
 • Plastik atıklarımız azalmakta ,yeniden üretime kazandırılmaktadır.
 • Plastiğin geri kazanılmasının yanında 150000 adet alüminyum bobin temin edilmiş ve böylece üretim ihtiyacının %40 ı kadar plastik bobin ihtiyacı azaltılmıştır.

Su Kaynaklarında Sürdürülebilirlik

Küresel büyüme ve ısınmayla birlikte hızla azalan kaynakların başında da su gelmektedir. Bu bilinçle üretim faaliyetlerimizden kaynaklanan su tüketimini minimuma çekmek için her geçen gün yeni fikirler üretiyoruz.

 • Tesisimiz iplik ve dokuma üretim subesinde kullanılan proses suyunu %60 oranında ön arıtma ile geri dönüştürüyor ve yeniden kullanıyoruz.
 • Kuruluşumuz sınırlarında tüm yağmur suları ve soğutma sularını değerlendiriyoruz.
 • İpliğin renkli çekim yöntemleri ile boyahane işlemlerini azaltmak için projeler yürütüyoruz.
 • Birim üretim başına harcanan su miktarını her geçen gün azaltmaya yönelik projeler yürütüyoruz.

Enerjide sürdürülebilirlik

Elektrik kaynağını, başka bir kaynak tüketmeden üretebilmenin önemi her geçen gün hissedilmekte. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak rüzgar enerjisinden elektrik elde etmek üzere rüzgar türbin çalışmalarımız devam etmektedir.

2023 yılı içinde elektrik üretiminin başlayacağı 2 adet rüzgar türbinlerinden saatte yaklaşık 5MW enerji üretilmesi öngörülmektedir.

Upcycling Uygulamalarımız

Çalışanlarımıza sürdürülebilir yaşam ile ilgili farkındalık oluşturmak, atık olabilecek malzemeleri nasıl kaynak olarak değerlendirebileceğimizi göstermek, çevre dostu yapılar oluşturmak amacıyla

 • Ahşap paletler kullanılarak yemekhane, giyinme odaları, toplantı ve eğitim salonları, mescit inşaa edilmiştir.

Sitemizde size en iyi hizmeti sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.